Taas on aika tulevaisuuden Selänteiden ja Koivujen näyttää kykynsä. Suomella on kisoissa jälleen hyvin vahva joukkue, mutta ikävä kyllä myös monilla muillakin mailla on. Kisojen alla Suomi koki kirvelevän, mutta ennakkoon aavistellun poisjäännin, kun Anton Lundell ei ollut vielä pelikykyinen.

Alkulohkon ottelut

To 26.12.2019:

Kello 16: Sveitsi – Kazakstan, A-lohko

Kello 16: Tshekki – Venäjä, B

Kello 20: Ruotsi – Suomi, A

20:00 Kanada – USA, B

Pe 27.12.2019:

Kello16: Slovakia – Kazakstan, A

Kello 20: Saksa – USA, B

La 28.12.2019

Kello16: Suomi – Slovakia, A

Kello16: Tshekki – Saksa, B

Kello 20: Sveitsi – Ruotsi, A

Kello 20: Venäjä – Kanada, B

Su 29.12.2019

Kello 16: Kazakstan – Suomi, A

Kello 20: USA – Venäjä, B

Ma 30.12.2019

Kello 16: Kazakstan – Ruotsi, A

Kello 16: Saksa – Kanada, B

Kello 20: Slovakia – Sveitsi, A

Kello 20: USA – Tshekki, B

Ti 31.12.2019

Kello16: Ruotsi – Slovakia, A

Kello 16: Venäjä – Saksa, B

Kello 20: Suomi – Sveitsi, A

Kello 20: Kanada – Tshekki, B

Puolivälierät:

To 02.01.2020

Kello 13: Puolivälierä 1

Kello16: Puolivälierä 2

Kello18: Puolivälierä 3

Kello 21: Puolivälierä 4

Välierät:

La 04.01.2020

Kello 16: Välierä 1

Kello 20: Välierä 2

Mitaliottelut:

Su 05.01.

Kello 16: Pronssiottelu

Kello 20: Loppuottelu

Karsintaottelut:

To 02.01.2020 kello 11: 5A – 5B

La 04.01.2020 kello 12: 5B – 5A

Tarvittaessa:

Su 05.01.2020 kello 12: 5A – 5B

Kaikki ajat Suomen aikaa.

Suomen kokoonpano kisoissa:

Maalivahdit:

1 Kari Piiroinen (Windsor OHL)30 Justus Annunen (Kärpät)31 Jasper Patrikainen (Pelicans)

Puolustajat:

2 Santeri Hatakka (Ilves)3 Anttoni Honka (JYP)4 Ville Heinola (Lukko)5 Mikko Kokkonen (Jukurit)6 Peetro Seppälä (KooKoo)9 Toni Utunen (Tappara)29 Kim Nousiainen (KalPa)33 Lassi Thomson (Ilves)

Hyökkääjät:

12 Eemil Erholtz (Sport)15 Lenni Killinen (Ässät)18 Joonas Oden (KooKoo)19 Rasmus Kupari (Los Angeles Kings)20 Matias Maccelli (Ilves)21 Patrik Puistola (Tappara)23 Ville Petman (Lukko)24 Sampo Ranta (University of Minnesota)25 Saarela Antti (Ilves)27 Kristian Tanus (Jukurit)34 Aatu Räty (Kärpät)35 Aku Räty (Kärpät)

Joukkueen taustaryhmä:

Raimo Helminen, päävalmentajaTuomo Ruutu, valmentajaErik Hämäläinen, valmentajaMikael Tolkki, videovalmentajaMarkus Korhonen, maalivahtivalmentajaRami Oravakangas, lääkäriMika Rouhiainen, fysioterapeuttiAntti Honkaheimo, fysioterapeuttiJukka Järvinen, huoltajaMarkus Lindström, joukkueenjohtajaKimmo Oikarinen, GM

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *